Określanie czasu i częstości
Poziom A1-B1 | Nie popełniaj typowego błędu dla Polaków – pamiętaj: rano ≠ рано! Naucz się z Maszą poprawnie mówić jak często coś robisz i o jakiej porze. Poznaj nowe rosyjskie słowa takie, jak: zazwyczaj, nigdy, rzadko, czasami, często, zawsze, wcześnie, późno, rano, wieczorem, itd. Przetestuj swoją wiedzę w trakcie quizu.
Dni tygodnia i miesiące
Poziom A1 | Na tej lekcji języka rosyjskiego poznasz nazwy dni tygodnia, miesięcy oraz pór roku. Usłyszysz nie tylko poprawną wymowę, ale też krótki komentarz nt najczęstszych błędów popełnianych przez Polaków.
Jak mówić z moskiewskim akcentem
Poziom A1-A2 | „Szo”, „szto” czy „czto”? To zależy czy mieszkasz na Ukrainie, w Moskwie czy w Petersburgu. Tak – w rosyjskim są dialekty i na niniejszej lekcji opowiem Wam o swoim, czyli moskiewskim dialekcie.
Znak twardy i znak miękki
Poziom A1-C2 | Rosyjski jest dość łatwy do nauki dla Polaków, bo i słownictwo i gramatyka są dość podobne. Ale są i istotne różnice, np. w ortografii znak miękki i znak twardy. Te litery nie występują w języku polskim i ich użycie jest wyjątkowo trudne dla Polaków. W trakcie niniejszej lekcji postaram się Wam w miarę bezboleśnie i z minimalną liczbą „regułek” wytłumaczyć po co jest znak miękki i znak twardy oraz jak ich poprawnie używać.
4 rosyjskie pułapki
Poziom B1-B2 | „Ja słabo rozmawiać. Polski ja studiował w liceum. Czy dotąd mogę kupować chleb?” To oczywiście parafraza Polaków mówiących po rosyjsku. Co zrobić, aby nie popełniać takich i podobnych błędów? Moim zdaniem, zamiast wkuwać całą rosyjską gramatykę na pamięć, warto poznać różnice pomiędzy językami. Dzisiaj opowiem Wam o czterech zagadnieniach, które są dla Was notorycznie problematyczne. Mam nadzieję, że po obejrzeniu tej lekcji uda się Wam unikać tych „pułapek językowych” Lekcja z podpisami polskimi i rosyjskimi.
Popularne rosyjskie imiona
Poziom A1-A2 | Sasza to najpopularniejsze rosyjskie imię. Jest więc duża szansa na randkę z osobą o takim imieniu. Ale z Saszą lepiej nie chodzić na randkę w ciemno. Nie wiecie dlaczego? Zapraszam zatem na kolejną lekcję.
Podziel się informacją o darmowych lekcjach ze znajomymi:
Jak wybrać mieszkanie do wynajęcia
Poziom C1-C2 | Może będziesz szukał mieszkania dla znajomych ze wschodu, którzy przyjechali do Polski. A może sam pojedziesz kiedyś do Rosji i będziesz szukał zakwaterowania. W obydwu przypadkach przyda Ci się słownictwo związane z (wy)najmem mieszkań.
Wolny dzień Wołodi
Poziom A1-A2 | Pewnie słyszałaś/eś, że Wołodia lubi „rybałkę” i że zawsze łowi taaaaką rybę. Co jeszcze lubi robić gruba ry… znaczy Wołodia przedstawiam w trakcie kolejnej lekcji rosyjskiego.
Co zabrać ze sobą na biwak
Poziom C1-C2 | Jedzie Wołodia z Dimą na biwak. Rozkładają namiot i zasypiają. W środku nocy Wołodia budzi Dimę i pyta:
– Co widzisz?
– Gwiazdy, księżyc…
– Co to oznacza?
– No…, że dzisiaj będzie ładna pogoda…?
– Nie! To oznacza, że znowu ukradli nam namiot!
Mam nadzieję, że Wam nikt namiotu nie skradł i nie skradnie. A co, poza namiotem, warto wziąć na biwak, dowiecie się z poniższej lekcji.
Podawanie czasu w języku rosyjskim
Poziom A1-A2 | Która godzina? – pyta rodzina, jak świat jest piękny wszerz i wzdłuż. Wszyscy gotowi? Można zaczynać? Zatem publikuję nową lekcję już!
W poszukiwaniu parmezanu
Poziom B1-B2 | Kupowanie parmezanu nie zawsze jest łatwe. Ostatnio włoskie sery szczególnie trudno dostać w Rosji. Poznaj przygody Kasi związane z kupowaniem parmezanu. Naucz się rosyjskiego słownictwa związanego z robieniem zakupów.
Roboczy dzień Wołodi
Poziom A1-A2 | Jesteś ciekaw jak wygląda dzień roboczy Wołodi, chcesz sam umieć opowiedzieć o swoim dniu roboczym – oglądaj niniejszą lekcję.
Podziel się informacją o darmowych lekcjach ze znajomymi:
Technika w naszym domu. Nazwy sprzętów AGD i RTV w języku rosyjskim.
Poziom B1-B2 | Tym razem omawiam technikę AGD i RTV, czyli słowa, które nie zawsze znajdziesz w podręcznikach.
Wizyta u lekarza
Poziom B1-B2 | W trakcie tej lekcji nie dowiesz się niestety jak nie chorować. Ale pomogę Ci nauczyć się, jak opowiedzieć po rosyjsku o symptomach choroby, dolegliwościach i samopoczuciu. Podpowiem też, jak trafić do właściwego lekarza oraz jak wykupić leki w aptece. Mam nadzieję, że to słownictwo nigdy się Tobie nie przyda, ale jak to mówią, lepiej dmuchać na zimne…
Technika w naszej kuchni – rosyjskie nazwy sprzętu AGD
Poziom B1-B2 | Technika AGD w kuchni, czyli słowa, które nie zawsze znajdziesz w podręcznikach.
Siedem rosyjskich slow, które brzmią podobnie do polskich, ale maja odmienne znaczenie.
Poziom B1-B2 | Jeśli nie chcesz by twój rosyjskojęzyczny rozmówca umarł ze śmiechu, koniecznie obejrzyj tę lekcję.
Trzy mylące rosyjskie słowa
Poziom B1-B2 | Poznaj trzy rosyjskie słowa, które są notorycznie błędnie używane przez Polaków mówiących po rosyjsku.